Ћирилица
Петровић, Владимир
Афилијација
Варијанте имена
Vladimir, Petrović
Владимир, Петровић
Vladimir P., Petrović
Владимир П., Петровић
Petrović P., Vladimir
Petrovic P., Vladimir
Петровић П., Владимир
Петровић, Владимир
Petrović, Vladimir
Petrović, Vladimir P.
Петровић, Владимир П.
Petrvović, Vladimir P.
eCris ID
Google Scholar профил
Биографија
Др Владимир П. Петровић, научни саветник, стално је запослен у Балканолошком институту САНУ од јануара 2001. године. Дипломирао је, магистрирао и докторирао на Филозофском факултету у Београду, а постдокторске студије завршио је на Универзитету Сорбона, Париз 4. У периоду од 2013. до 2016. године радио је и на Филозофском факултету у Нишу, на департману за историју, као професор на пет предмета из области археологије и историјске географије у оквиру основних и мастер студија. У два наврата 2016. и 2017. године био је и вишемесечни гостујући професор на Универзитету Бордо-Монтењ у Француској, а 2021. године изабран је за гостујућег професора на École des hautes études en sciences sociales (EHSS) у Паризу. Руководио је бројним међународним научнo-истраживачким пројектима, остварио је значајан менторски рад. Боравио је као стипендиста на студијским боравцима у Француској школи у Атини и Риму, у Римско-германској комисији у Франкфурту на Мајни, Ане Епиграфику, Паризу IV, Институту Озонијус у Бордоу, Археолошком институту у Будимпешти и Археолошком институту са музејем у Софији. Учествовао је на преко педесет научних конференција широм света у Чилеу, Бразилу, Грчкој, Португалији, Шпанији, Француској, Немачкој, Аустрији, Румунији, Бугарској, Северној Македонији, Швајцарској, Норвешкој, Турској, Великој Британији, Ирској и Србији. Објавио је четири монографије, од којих две у целини на француском језику, и значајан број научних радова у стручним часописима и у тематским зборницима. Говори, пише и чита француски и енглески језик, а служи се немачким језиком. Добро познаје класичне језике. Члан је Српског археолошког друштва, Европске асоцијације археолога и придружени члан (membre аssocié et rattaché) научног Института ANHIMA (Anthropologie et Histoire des Mondes Antiques UMR 8210) из Париза. Eвалуатор је научних пројеката – ЕU Horizon 2020 (Marie Skłodowska Curie) програма, као међународни експерт (2016–2020. године). Завршио је програм Дипломатске академије Министарства спољних послова Србије и Школу резервних официра Војске Србије у чину резервног потпоручника пешадије.

Области истраживања: друштвено-хуманистичке науке, област Археологија.

Истраживачке теме: римске комуникације, насеља и становништво на Балкану у предримској и римској епоси, романизација аутохтоног становништва Балкана (посебно Дарданаца и Келта), античка епиграфика и нумизматика, војна и административна организација и материјална култура римских провинција на Балкану.

Пројекти:

2018– Epigraphica Romana Института Anthropologie et Histoire des Mondes Antiques UMR 8210, Париз (члaн прojeкaтa).

2018– Study and Interpretation of the Archeological Cultures on the Territories of Bulgaria and Ѕerbіа. Билатерални научни пројекат САНУ-БАН (руководилац/координатор пројекта).

2018– Нишка област у праисторији и раној историји, Одбор САНУ у Нишу (руководилац пројекта).

2017–2018 Археолошка исраживања античког Ниша (Naissus), Археолошки институт Београд, Балканолошки институт САНУ, Институт Озонијус (Institut Ausonius) Универзитет Бордо – Монтењ (Bordeaux Montaigne), (ко-руководилац пројекта).

2015–2019 Бaлкaнoлoшкe тeмe и Fontes, Одељење за историjскe нaукe СAНУ, (члан пројеката).

2014–2015 Lower Sava and Central Balkans: Land of Anchor, Land of Passage From Ist to Vth Century A.D., Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и Министарство иностраних послова Републике Француске, носиоци: Балканолошки институтаСАНУ и Институт Озонијус (Institut Ausonius), Бордо. (бр. 451-03-3455/2013- 09/16), (руководилац билатералног научног српско-француског пројекта).

2008– Археолошка истраживања локалитета и комуникација у Сврљишкој области из протоисторијског и рано историјског периода, међународни српско-француски пројекат археолошких истраживања. Носиоци: Балканолошки институт САНУ и Институт Озонијус (Institut Ausonius), Бордо, Француска, Финансира: Министарство културе и информисања Републике Србије, Опшина Сврљиг и Институт Озонијус, (руководилац).

2007– Fontes Epigraphici Religionis Celticae ANtiqvae (FERCAN), међународни научни пројекат, носилац: Österreichische Akademie der Wissenschaften, под управом проф. др Манфреда Хајнцмана, (члан).
 
Учитавање... 7 0 20 0 false