Cyrillic
Симић, Дивна
Name variants
Divna, Simić
Дивна, Симић
eCris ID
Biography
Divna Simić, rođena je 23.12.1976. godine u Petrovcu na Mlavi. Srednju školu završila je u Svilajncu. Diplomirala je na Odseku za ratarstvo na Poljoprivrednom fakultetu u Zemunu 1999. godine sa prosečnom ocenom 9,28 u toku studija i ocenom 10 na diplomskom ispitu. Magistarsku tezu pod naslovom "Uticaj temperature, veličine i mase na klijavost semena duvana sorte Otlja" odbranila je 2003. godine na Poljoprivrednom fakultetu u Zemunu. Doktorsku disertaciju pod naslovom "Uticaj starosti semena na morfološko-proizvodne osobine biljaka duvana Otlja" odbranila je 2009. godine na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Beogradu i time stekla titulu doktora biotehničkih nauka.
Od 2018. godine radi u Institutu za primenu nauke u poljoprivredi na radnom mestu viši naučni saradnik za ratarstvo. Glavne oblasti istraživanja su biotehnologija u biljnoj proizvodnji, agrotehnika i ekološki sistemi poljoprivrede. U prethodnom periodu od 2008. do 2017. godine radila je u Institutu PKB Agroekonomik u Beogradu na radnim mestima: istraživač saradnik odeljenja za selekciju kukuruza, rukovodilac odeljenja za selekciju kukuruza, zamenik direktora i vršilac dužnosti direktora Instituta. U periodu 1999-2008. godine radila je na realizaciji projekata Ministarstva za nauku Republike Srbije na Poljoprivrednom fakultetu u Zemunu kao stipendista-magistrant i doktorant na projektima u okviru Fonda za tehnološki razvoj na zadacima u vezi proizvodnje, semenarstva i selekcije ratarskih i povrtarskih kultura i sa studentima diplomcima i postdiplomcima na realizaciji projekata kao i na poslovima saradnje sa privredom. U periodu 2011-2020. godine bila je angažovana na projektu “Oplemenjivanje strnih žita za sadašnje i buduće potrebe“. U okviru rada na ovom projektu, pokazala je visok nivo samostalnosti i organizacionih sposobnosti, od ideje do realizacije istraživačkih poslova. Bila je angažovana na više projekata Ministarstva poljoprivrede iz oblasti primenjenih istraživanja i istraživanja savetodavstva u poljoprivredi. Rukovodila je temom na projektu „Ekološki prihvatljiva proizvodnja povrća u zaštićenom prostoru“ iz oblasti podsticaja za unapređenje sistema kreiranja i prenosa znanja kroz razvoj tehničko-tehnoloških, primenjenih, razvojnih i inovativnih projekata u poljoprivredi i ruralnom razvoju u 2017. godini. Učestvovala je na projektu „Izrada karte plodnosti poljoprivrednog zemljišta za određenu teritoriju RS koja ima najmanje 10.000 registrovanih poljoprivrednih gazdinstava sa preporukama za gajenje voćarskih, povrtarskih, odnosno ratarskih kultura i preporukama za popravku zemljišta za svaku katastarsku opštinu u cilju unapređenja poljoprivredne proizvodnje, kao i izrada sofverskog rešenja za praćenje urađenih hemijskih analiza zemljišta i datih preporuka za popravljanje njegovog kvaliteta“ iz oblasti podsticaja za unapređenje sistema kreiranja i prenosa znanja kroz razvoj tehničko-tehnoloških, primenjenih, razvojnih i inovativnih projekata u poljoprivredi i ruralnom razvoju u 2019. godini.
Dr Divna Simić, kroz razmenu i transfer znanja, aktivno je uključena u unapređenje međunarodne saradnje po osnovu obaveza IPN iz međunarodnih ugovora, sporazuma, memoranduma i članstva u Mreži savetodavnih službi jugoistočne Evrope (SEASN–South Eastern Europe Advisory Service Network), Evropskog foruma poljoprivrednih i ruralnih savetodavaca (EUFRAS–European Forum for Agricultural and Rural Advisory Services) i Međunarodnoj akademiji savetodavaca u poljoprivredi i porodičnom preduzetništvu za zemlje nemačkog govornog područja (IALB). Po osnovu navedenog aktivno učestvuje u pripremi, kordinaciji i realizaciji radionica na CECRA (Certificate for European Consultants in Rural Areas) edukacijama i treninzima poljoprivrednih savetodavaca po modelu Evropskog foruma poljoprivrednih i ruralnih savetodavaca, na osnovu akreditacije IPN od strane EUFRAS / IALB za Trening centar za edukaciju savetodavaca za oblast jugoistočne Evrope.
Angažovanjem na realizaciji međunarodnog projekta „WiseFarmer“ (''Mudri farmer'') projekat - Povezivanje generacija poljoprivrednika u digitalnom dobu. Erasmus+ 2019-1-HU01-KA204-061083 i učešćem u brojnim radionicama na temu unapređenja primenjenog savetodavstva u poljoprivredi, ostvarila je međunarodnu saradnju kroz razmenu znanja sa drugim stručnjacima iz oblasti primenjenih istraživanja u poljoprivredi i transferu najsavremenijih naučnih dostignuća u obrazovanju poljoprivrednih stručnjaka i poljoprivrednih proizvođača. Učestvovala je na projektu-“FAO-EBRD Cooperation: Support to the Development of Serbia's Irrigation Strategy” - “Trainings on Irrigation Economics”.
Studijskom posetom Bugarskoj, tokom 2019. godine, zajedno sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede i PSSS, ostvarila je regionalnu saradnju u oblasti savetodavstva u poljoprivredi učešćem u aktivnostima Conducting study visit to relevant MS country with substantial IPARD experience, iz projekta „Support to IPARD Operating Structure (Managing Authority, IPARD Agency and Advisory Services)“. U ranijem periodu, tokom rukovođenja grupom za selekciju hibrida kukuruza i rukovođenjem Institutom PKB Agroekonomik, ostvarila je značajnu međunarodnu saradnju u domenu izvoza semena hibrida kukuruza i sorata pšenice sa predstavnicima organizacija iz regiona koji se aktivno bave ovom delatnošću, a pre svega iz Rumunije, Makedonije Bosne i Hercegovine i Bugarske.
Dr Divna Simić je kroz poslove kordinacije, prikupljanja, nadgledanja i izveštavanja u vezi sa podacima o sezonkim poljoprivrednim radovima u ratarstvu, za potrebe Ministarstva poljoprivrede, a u saradnji sa Poljoprivrednim savetodavnim i stručnim službama Republike Srbije i Republičkim zavodom za statistiku, daje značajan doprinos EUROSTAT modelu prikupljanja podataka i izveštavanja, a koji doprinose procesu EU integracija.
Samostalno i u saradnji sa drugim autorima objavila je 70 naučnih radova, koautor je tri hibrida kukuruza, dva iz grupe zrenja FAO 400 i jednog iz grupe zrenja FAO 500 i dva tehnička rešenja koja su rezultat rada na projektima Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije. Do sada je bila član komisije za ocenu stručnog i naučnog rada i ocenu ispunjenosti uslova kandidata za izbore u istraživačka i naučna zvanja za ukupno osam izbora u zvanje naučni saradnik, za naučnu oblast Biotehničke nauke, grana Poljoprivreda, naučne discipline Ratarstvo i povrtarstvo i Zaštita bilja. Imenovana je za mentora u Institutu za primenu nauke u poljoprivredi pri izradi doktorske disertacije istraživača pripravnika.
Od 2010. do 2019. godine bila je urednik časopisa „Zbornik naučnih radova Instituta PKB Agroekonomik“ i član redakcionog i organizacionog odbora navedenog časopisa. Bila je član Programskog i organizacionog odbora prilikom organizacije Seminara Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Republike Srbije. Urednik je brojnih stručnih publikacija, brošura i priručnika iz oblasti poljoprivrede. Član je Društva selekcionera i semenara Republike Srbije. Predstavnik je Instituta za primenu nauke u poljoprivredi u Skupštini Zajednice Instituta Srbije.
Služi se engleskim i ruskim jezikom.
 
Loading... 7 0 20 0 false