Ћирилица
Марковић, Стефан
Варијанте имена
Stefan, Marković
Стефан, Марковић
eCris ID
Биографија
Титула, име, презиме и звање: др Стефан М. Марковић, асистент са докторатом
Датум рођења: 26.03.1990.
Место рођења: Смедеревска Паланка, Република Србија
Адреса: Димитирја Туцовића 30А/19, 34000 Крагујевац, Србија
Контакт: Tel: + (381) 69 3201083
E-mail: stefan.markоvic@pmf.kg.ac.rs
Orcid број: 0000-0001-5480-3405
Researchgate: https://www.researchgate.net/profile/Stefan_Markovic8?ev=hdr_xprf
Основна област рада: механизми адаптације биљака на стресне услове

Образовање

Основна школа: „Станислав Сремчевић“, година уписа - 1997/1998, година завршетка - 2004/2005, Крагујевац, Република Србија.
Средња школа: „Друга крагујевачка гимназија“, година уписа - 2005/2006, година завршетка - 2008/2009, Крагујевац, Република Србија.
Основне академске студије биологије: Биологија, стечено звање биолог-еколог, Институт за биологију и екологију, Природно-математички факултет, Универзитет у Крагујевцу. Трајање студија 3 године, студије завршене за 3 године. Година уписа - 2009/2010, година дипломирања - 2011/2012. Датум дипломирања 05.10.2012.
Мастер академске студије (MSc): Биологија, стечено звање Мастер ekolog, Институт за биологију и екологију, Природно-математички факултет, Универзитет у Крагујевцу. Трајање студија 2 године, студије завршене за 2 године. Година уписа - 2012/2013, година дипломирања - 2013/2014. Датум дипломирања 25.09.2014., просечна оцена - 9.32. Завршни рад мастер академских студија: „Сличност сорти јечма и овса према садржају бета глукана “, Институт за биологију и екологију, Природно-математички факултет, Универзитет у Крагујевцу, одбрањен 25.09.2014.
Докторске академске студије (Др): Биологија, стечено звање Доктор биолошких наука, Институт за биологију и екологију, Природно-математички факултет, Универзитет у Крагујевцу. Година уписа 2014/2015, година докторирања 2020/2021. Докторска дисертација под темом „Биохемијска карактеризација изабраних биљних врста из родова Triticum, Avena и Triticosecale у условима топлотног стреса“ одбрањена 18.11.2021. године. Просечна оцена - 9.83.

Стручна усавршавања и сертификати
Уверење о похађању Курса за континуирано и стручно усавршавање под називом „Школа масене спектрометрије примарних и секундарних метаболита“ у Крагујевцу 2018. године;
Потврда о присуству на Школи протеомике – Теоријски и практични основи у Београду 2015. године;
Сертификат „Центра за развој каријере и саветовање студената“ Универзитета у Крагујевцу за положен универзитетски курс енглеског језика 2015. године;
Сертификат о учешћу у „Школи еколошког права“, у организацији „Архус центра из Крагујевца“ 2014. године;
У току студија положио је све методичке предмете који су неопходни за рад у образовним институцијама.

Професионална каријера
Истраживач приправник на Институту за биологију и екологију, Природно-математичког факултета, Универзитета у Крагујевцу од 14.01.2015. године до 31.08.2016. године.
Асистент на Институту за биологију и екологију, Природно-математичког факултета, Универзитета у Крагујевцу од 31.08.2016. године до 11.05.2022. године. Асистент са докторатом на Институту за биологију и екологију, Природно-математичког факултета, Универзитета у Крагујевцу од 11.05.2022. године.

Наставно-педагошка активност
Од 2016. године, др Стефан Марковић је запослен на радном месту асистента, у Институту за биологију и екологију, Природно-математичког факултета, Универзитета у Крагујевцу. Почев од летњег семестра 2014/2015 до данас изводио је практичну наставу на Природно-математичком факултету, Универзитета у Крагујевцу. Практичну наставу изводио је на Основним академским студијама биологије и Основним академским студијама екологије из обавезних предмета Биохемија, Биологија ћелије и Основи цитологије, на Основним академским студијама биологије и Основним академским студијама екологије из изборних предмета Експериментална биохемија, Фитохемија, Огледи у настави биологије, Цито-хистолошке методе у биологији, на Мастер академским студијама биологије из предмета Ензимологија и Огледи у настави биологије и на Мастер академским студијама биологије-молекуларне биологије из предмета Генетски модификовани организми на Институту за биологију и екологију, Универзитета у Крагујевцу.
На основу мишљења студената о квалитету наставе у датом периоду, Стефан Марковић је остварио следеће резултате (оцене студената на скали од 1 до 5): за период од 2018/19. до 2020/21. школске године, просечна оцена је 4.66, а посебно се истиче награда коју је добио у току 2023. године за труд и предан рад са студентима где је оцењен најбољом оценом на студентској анкети за школску 2022-2023. годину.
Током рада на Природно-математичком факултету, активно је учествовао на промоцији Факултета, као и на промоцији и популаризацији науке. Учествовао је у организацији и реализацији већег броја фестивала науке у Првој крагујевачкој гимназији, Другој крагујевачкој гимназији, Гимназији у Ивањици, Ноћи истраживача у Крагујевцу, Манифестацији „Отворена врата ПМФ-а“, Манифестацији „Ноћ музеја“.
Учествовао је у лабораторијском раду при изради завршних радова Мастер академских студија Института за биологију и екологију, Природно-математичког факултета, Универзитета у Крагујевцу, а од 2022. године учествује и у лабораторијском раду на Докторској дисертацији докторанада.
Учествовао је у реализацији припремне наставе за полагање пријемног испита из биологије за будуће студенте Основних академских студија биологије и Основних академских студија екологије на Институту за биологију и екологију Природно-математичког факултета у Крагујевцу, као и у реализацији припремне наставе за полагање матурског испита за ђаке основних школа која је организована од стране Природно-математичког факултета у Крагујевцу.

Научне активности
Др Стефан М. Марковић, је доктор биолошких наука. Свој научно-истраживачки рад започео је на Институту за биологију и екологију, Природно-математичког факултета, Универзитета у Крагујевцу. Стекао је основна теоријска знања о савременим техникама и методама, које налазе примену у експерименталним биолошким истраживањима и оспособљен је за употребу биолошких појмова и самостално коришћење стручне литературе. Истраживања Стефана Марковића су заснована на пољу проучавања механизама адаптације биљних врста на услове стреса, анализира нутритивну вредност биљака, биомолекуле, дијетална влакана као и антиоксидативне супстанце. Од 2022 године бави се и проучавањем нано честица.
Аутор је или коаутор 36 библиографских јединица, од којих је 11 објављено у часописима са SCI листе (3 публикована рада у врхунским међународним часописима). Имао је усмено излагање на тему „Divergence of oat varieties according to the content of β-glucan“, на V Симпозијуму секције за оплемењивање организама, Друштва генетичара Србије у Кладову 2016. године. У виду постер презентације имао је излагање на тему „Топлотно индукован пораст нивоа липидне пероксидације код генетички дивергентних сорти озиме пшенице“, на VI Симпозијуму секције за оплемењивање организама, Друштва генетичара Србије у Врњачкој Бањи 2018. године. У виду постер презентације имао је излагање на тему „Expression of protein synthesis elongation factor 1A in different physiological stages of winter wheat varieties“, на Конгресу Биохемијског друштва Србије у Новом Саду 2018. године. У виду постер презентације имао је излагање на тему „Impact of high temperature on the accumulation of eEF1A in different cereal varieties“, на Деветој Конференцији Биохемијског друштва Србије у Београду 2019. године. Имао је излагање на тему „Variability of starch content in genetically divergent varieties of wheat“, на 6-том Конгресу Друштва генетичара Србије у Врњачкој Бањи, 2019. године. Имао је излагање на тему „Impact of high temperature on the accumulation of proline in genetically divergent cereal varieties“, на 10-том Интернационалном Конгресу „Брашно-крух“, у Осјеку, Хрватска, 2019. године. У виду постер презентације имао је излагање на тему „Heat-induced accumulation of proline and yield components in different cereal varieties“, на Десетом Конгресу Биохемијског друштва Србије у Крагујевцу 2021. године. На Десетом Конгресу Биохемијског друштва Србије у Крагујевцу 2021. године је учествовао и као члан организационог одбора. На Шестом Симпозијуму Српског удружења за протеомику (СеПА) у Крагујевцу 2023. године је учествовао и као члан организационог одбора.

Учешће на пројектима
Као координатор биохемијске секције учествовао је на пројекту „Популаризација екологије у руралним подручјима Крагујевца“ за 2016. годину, финансираног од стране Фонда за заштиту животне средине и одрживог развоја града Крагујевца (носилац пројекта: Еколошко истраживачко друштво „Младен Караман“ из Крагујевца).
Од 2014. године, учествовао је у истраживањима на пројекту Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије ТР-31092 - „Изучавање генетичке основе побољшања приноса и квалитета стрних жита у различитим еколошким условима“.
Чланство у научним и стручним асоцијацијама
Члан Биохемијског друштва Србије;
Члан Српског удружења за протеомику;
Члан Српског биолошког друштва „Стеван Јаковљевић“;
Члан Друштва генетичара Србије;
Члан Еколошког истраживачког друштва „Младен Караман“.
Знање страних језика
Енглески језик - чита, пише и говори одлично
Немачки језик - основно знање
Познаје рад на рачунару Windows, Linuks, BIOS; MS Office пакет – напредни ниво; Word; Excel; Power Point; Интернет (свакодневна употреба и претрага стручне литературе везане за биологију и екологију); Користи програм SPSS за потребе статистичке обраде података. Поседује возачку дозволу Републике Србије Б категорије.
 
Учитавање... 7 0 20 0 false